Bu yazımız da Netmaster infinity 401 modemi üzerinde ebeveyn denetiminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Buradaki amaç kullanıcının belirli saat aralığında bir web sitesine ve ya belirlediğimiz bir porta erişim yetkisini kısıtlayabilmektir.

Örneğin; 

Evinizde lol denen gereksiz bir oyun oynanıyor ve bunun önüne geçemiyorsanız ebeveyn denetimi ile belirli gün ve saatler arasında hatta tamamen oyun sunucularına erişimi engelleyebilirsiniz.

Aşağıdaki Adımları takip edelim.

Adım 1
Modem ara yüzüne giriş yaparak Ebeveny Kontrolü’ne giriş yapın.

Adım 2
Resimdeki gibi ayarlamaları yapın.

Son kısımda İzin ver/Engelle kısımını 2 farklı şekilde yapabilirsiniz.

UYARI:
Kuralların düzgün çalışması için sistem saatinin doğru olduğuna emin olun. Aksi taktir de verilen kurallar istediğiniz gibi çalışmayacaktır. Türkiye saat ayarlaması için ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

Engelleme işlemi buraya kadar ekstra olarak farklı bir şeyden bahsedelim.

Örneğin izin ver derseniz ip adreslerine giriş yaparak sadece giriş yaptığınız mac adresine izin verip tümüne engelleme yaparken, Engelle dediğiniz de sadece o cihaz için engelleme yapar diğerleri için engelleme söz konusu olamaz ama burada dikkat edilmesi bir nokta MAC adresini boş bırakırsanız yani 00:00:00:00:00:00 şeklinde yaparsanız burada büyük ihtimal kural çakışması olacaktır. Bu yüzden İZİN VER/ENGELLE seçerken mantıklı olanı seçerek işlem yapın.
Aklınıza takılan soru varsa yazın.

7 Comments

  1. belli bir youtube kanalını engellemeye çalıştım fakat işe yaramadı bu konuda yardımınızı bekliyorum

  2. Iyi günler. Evimizde Türk telekoma ait midem bulunmaktadır. Çocukların ders aralarında ve ders bitiminde sürekli olarak oyun oynayıp arkadaşlarıyla sohbet ediyor. Ve bu şekilde çok zaman geçiriyor. Bizde bunları kısıtlamak istiyoruz. Yardımcı olabilir misiniz. Tşk.

    1. Merhaba, Öncelikle bu işlem için modem marka model önemlidir. İnceleyebilmem için bana modeminizin marka ve modelini paylaşır mısınız?

  3. Ayni modemde Critical ops isimli oyunu nasil engelleyebilirim, tlf ve tablette, bir de online oyunlarin port araligini yazabilir misiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.