Kategori: Web

Web sunucularımız üzerinde ip ns dns vs. gibi değişiklik yaptığımız zaman kontrol ettiğimiz bir çok servis vardır. Bu servisler bizlere sahip olduğumuz sunucuya ait tüm bilgileri vermektedir. Anlık olarak değişiklik yaptığınız fakat anlık göremediğiniz işlemleri test için sizlere yardımcı olacak servisler paylaşacağım. Mesela bir web siteniz mevcut NS adreslerini değiştirdiğiniz zaman NS adreslerinin oturduğunu takip edebileceğiniz ek olarak tüm DNS...
Google Webmaster üzerinde 404 hata sayfaları görüyorsanız eğer, temanızın 404.php dosyası içerisini silerek aşağıdaki vereceğim kodu ekleyin. Böylece hatalı olan tüm sayfalarınız direkt olarak anasayfaya yönlenecektir.  
Centos Mysql Server üzerinde mysql 5.5 üzeriden 5.7 üzerine update işleminin adımlarını yazacağım. Yaptığımız upgrade işlemi cidden riskli bir şey diyebilirim. Çünkü bir paneli yok ve panel kullanan arkadaşlar için güncelleme önermiyorum çeşitli sorunlar çıkıyor detaylı araştırabilirsiniz. Adım 1: Öncelikle bütün mysql veri tabanlarınızın yedeğini alın. Veya bulut sunucu hizmeti alıyorsanız mutlaka snapshot talep edin. Adım 2: Mysql servisini kapatıyoruz. Adım 3: Güncelleme işlemi...
Bugün ki konumuz kısa olacaktır. WordPress kullanıcıların bir çoğu SSL yönlendirmesinde sorun yaşamaktadır. .htaccess dosyası içerisine aşağıdaki kodu eklediğiniz taktir de www. ve http olan tüm bağlantılarınızı https yönlenmiş olacaktır. Linux cPanel için Windows sunucular için web.config dosyasına kodları uygun şekilde ekleyin. Eğer web.config dosyası mevcut değil ise aynı isimle oluşturabilirsiniz.
Bazı temalarda lightbox eklentileri çalışmamaktadır. Aynı sorunla karşılaştım ve çözüm olarak size bulduğum aynı zamanda bu web sitesinde kurulu olan lightbox eklentisini sizlerle paylaşıyorum. Gerçekten şahane bir eklenti. Link Wordpress'in kendi sitenden verilmiştir. Lightbox eklentisini indirmek için tıklayın.